Pruritus
Revisjon per 11. feb. 2008 kl. 16:40 av imported>Arne
Seksjon for Helsevitenskapelig Pedagogikk (HELP) som drifter løsningen har besluttet å legge ned tjenesten. Bakgrunnen er at den ikke oppfyller kravene til faglig forankring og oppdatert innhold, IT-sikkerhet eller brukervennlig grensesnitt. Tjenesten legges ned 15. oktober 2026. Før dette har dere mulighet til å påvirke hvilke deler av innholdet som skal videreføres i Canvas. Fyll ut følgende skjema for å fortelle hva dere ønsker videreført: https://nettskjema.no/a/634715
Kløe. (Latin: Prurire - å klø).
Sykdommer som kan ha kløe som et symptom: intra- eller ekstrahepatisk obstruksjon med stase av galle, diabetes mellitus, kronisk nyresvikt, lymfom (Hodgkins sykdom).
NB: Generalisert kløe bør sees på som et alarmsymptom på linje med f.eks. nedsatt allmenntilstand. Biokjemisk undersøkelse av bl.a. bilirubin (økt ved kolestase) og kreatinin (økt ved nyresvikt) bør derfor foretas før behandling med f.eks. hudkrem og antihistaminer igangsettes.