Granulomatus betennelse
Revisjon per 9. aug. 2009 kl. 16:48 av imported>Johanyw (Ny side: Granulomatøs betennelse er en type kronisk betennelse preget av ''granulomer'' (norsk: knuter); patohistologiske funn av runde strukturer med makrofager som har utviklet seg ti...)
Seksjon for Helsevitenskapelig Pedagogikk (HELP) som drifter løsningen har besluttet å legge ned tjenesten. Bakgrunnen er at den ikke oppfyller kravene til faglig forankring og oppdatert innhold, IT-sikkerhet eller brukervennlig grensesnitt. Tjenesten legges ned 15. oktober 2026. Før dette har dere mulighet til å påvirke hvilke deler av innholdet som skal videreføres i Canvas. Fyll ut følgende skjema for å fortelle hva dere ønsker videreført: https://nettskjema.no/a/634715
Granulomatøs betennelse er en type kronisk betennelse preget av granulomer (norsk: knuter); patohistologiske funn av runde strukturer med makrofager som har utviklet seg til epiteloide celler og kjempeceller. Sentrum til granulomer er som oftest nekrotiske.
Granulomatøse sykdommer:
Ved funn av grnulomer på rgt. thorax (små, spredte fortetninger) bør tuberkulose alltid først undersøkes.
Kilder
- Kumar et al: Robbins Basic Pathology, 8. utgave, 2007